Bezpieczny komin do kominka w domu drewnianym

Dom z drewna z kominkiem w środku? Wiele osób zastanawia się, czy to jest możliwe i przede wszystkim bezpieczne. Odpowiadamy: Tak, ale jeśli zamontujemy odpowiedni kominek i komin systemowy.

Dom bez kominka traci nie tylko na uroku, ale przede wszystkim na braku bardzo dobrej i wydajnej formy ogrzewania. Kominek możemy bez obaw zainstalować w domu z drewna. Trzeba tylko właściwie go zbudować i przestrzegać podstawowych zasad eksploatacji. Jak pokazują liczne przykłady w  krajach skandynawskich czy w Kanadzie, gdzie domy drewniane stanowią zdecydowaną większość wśród budynków mieszkalnych, kominek może być całkowicie bezpieczny.

Po pierwsze warto wybrać gotowy system kominowy. Komin systemowy jest kominem warstwowym, czyli składa się z keramzytobetonowej obudowy (beton zawierający kruszywa spiekane), warstwy izolacyjnej z wełny mineralnej oraz rur ceramicznych, które są kwaso i żaroodporne. Obudowa izolowanego komina warstwowego nie nagrzewa się gdyż jest izolowana od ceramicznych elementów odprowadzających spaliny z urządzenia grzewczego wełną. Jest to w pełni bezpieczne. Przewagą komina systemowego jest odporność na wysoką temperaturę dymu, która sięga blisko 500°C, a w przypadku, gdy dojdzie do zapalenia się sadzy może przekroczyć nawet 1000°C. Ponadto komin systemowy zbudowany jest z trwałych i niepalnych materiałów, a fakt, że prowadzony jest  pionowo na całej swojej długości (dopuszczalne są jedynie minimalne odchylenia) gwarantuje dobry ciąg. Nie należy zapominać również o jednej z najważniejszych zalet kominów systemowych – precyzji wykonania. Każdy z elementów komina systemowego jest dokładnie dopasowany do pozostałych i nie ma tu mowy o pomyłce czy niedoróbce budowlanej, od której nie są niestety wolne tradycyjne kominy. Wysoką jakość komponentów oraz bezpieczeństwo użytkowania potwierdzają atesty oraz przeprowadzone badania. Systemy kominowe, które posiadają europejski znak CE gwarantują spełnienie wszystkich wymaganych norm.

Zatem, aby poczuć się komfortowo w naszym domu z drewna wybierzmy pewne i sprawdzone rozwiązania – odpowiedni i certyfikowany system kominowy oraz atestowane urządzenie grzewcze. Zadbajmy o odpowiedni montaż, zgodnie ze sztuką budowlaną, a będziemy mogli spać spokojnie przy cieple kominka w naszym nowym drewnianym domu.

Cookie

Nasza strona internetowa korzysta z plików cookie, w celu zapewnienia lepszej obsługi użytkowników. Więcej informacji...